7 Tips om je paard te laten afvallen in de winter
Auteur: Karlijn Weder
Datum: November 2020
Als je denkt aan dikke paarden dan leg je meestal de link met het voorjaar en zomer. Veel mensen zijn vooral in de zomer alert en werken vooral dan aan het overgewicht van hun paard. In het najaar gaat vaak het graasmasker weer af en leunt iedereen een beetje achterover. Maar eigenlijk is dat een tegengesteld ritme. De stofwisseling van het paard is er op gericht in het voorjaar en zomer de gebruikte reserves uit de winter weer aan te vullen, hiervoor zijn de gewassen in het voorjaar zo energierijk. Hierna vlakt de hoeveelheid energie gedurende de zomer wat af om in het najaar nog af en toe een kleine boost te geven. In de winter is er weinig voedzaams meer te vinden. En zou het paard moeten teren op de resten doorgeschoten gras, takken en af en toe een knol of wortel uit de grond etc. Allemaal voeding met veel vezels en met weinig energie. Want de benodigde energie haalt het paard wel uit zijn vetvoorraad. En hij houdt zicht warm met de vrijkomende warmte uit de vertering van de vezels en de beweging. Het is dus heel normaal dat paarden in het voorjaar/zomer aankomen en in de winter inleveren. Dit laatste behoeft natuurlijk enige nuance omdat veel door, paarden begraasde, weilanden erg eenzijdig zijn qua voedsel, met vaak de snelgroeiende suikerrijke gewassen, waardoor dit 'natuurlijke' aankomen al snel veel te veel is en ook niet aansluit bij seizoensgebonden voeding.
Helaas kennen we, vandaag de dag, dit ritme niet zo. Alleen van de extreme situaties op de Oostvaardersplassen... Al decennia lang proberen we de gedomesticeerde paarden het jaar rond op dezelfde conditie te houden. Met als gevolg dat paarden, ondanks de 'normale body condition score' (BCS), dus eigenlijk te dik de winter uitkomen. (Als de BCS al niet te royaal is.) Het magere paard is taboe. Als we een ribje zien zijn alle hens aan dek. Maar ik denk dat het goed is om deze seizoensgebonden schommelingen ( binnen de gezonde grenzen) meer te accepteren en te gaan nastreven. Natuurlijk ook rekening houdend met de arbeid die een paard moet leveren. Maar het gaat me in het bijzonder om de paarden die moeite hebben met de stofwisseling en snel of chronisch kampen met overgewicht. Deze paarden moeten weer terug naar de natuur. Terug naar hoe het lichaam het tijdens miljoenen jaren evolutie had bedacht. Maar hoe doe je dat dan? Hieronder enkele tips!
7 tips om af te vallen in de winter
- Geef geen deken! Kou is een wezenlijk impuls voor de stofwisseling. Dus geef het lichaam de kans om vet kwijt te raken in de winter zeker in deze milde winters van de afgelopen jaren.
- Beperk de stalperiode. Een schuilmogelijkheid is fijn (vooral voor je eigen gemoedsrust) en het is belangrijk dat paarden in een langdurige regenperiode kunnen opdrogen en niet op de tocht staan. Maar ook hier geldt weer het puntje kou, naast een ander belangrijk punt: mogelijkheid tot beweging!
- Geef geen 'all you can eat' aan rijk ruwvoer... dat is een voorjaar en zomer dingetje.
- Ga voor goed grof en armer ruwvoer en verstrek dit in een goede slowfeeder zodat je paard wel een groot deel van de dag iets te kauwen en verteren heeft. Maakt het speels door de slowfeeder telkens op een andere plek of hoogte te hangen. Of hang hem eens wat lastiger bereikbaar.
- Gebruik naast je standaard slowfeeders een slowfeeder met extra kleine maas als 'noodnet'. Een beetje meer moeite doen voor je eten is helemaal niet erg, al helemaal niet in de winter. Ja dat kan soms wat frustrerend zijn maar dat gaat vanzelf over als er succes in behaald. Is de basis portie hooi op, dan is hier altijd nog iets te vinden.
- Vervang een periode in de winter een deel van het ruwvoer door gerstestro. Het beste kun je dit mengen met hooi zodat je paard niet te veel stro tegelijk binnenkrijgt. Dit verkleint de kans op verstopping.
- Maak gebruik van eetbare takken van bomen of struiken om je paard wat te doen te geven als het hooi wat minder is.
Houd je paard goed in de gaten, te snel afvallen is ook niet goed. Als het gaat om voeding, conditie, en gezondheid is het altijd goed om regelmatig te evalueren en zo nodig bij te stellen. Veel succes!